سوالات متداول در ارتباط با آسانسور:

چرا قیمت دو آسانسور که مشخصات فنی یکسان دارند دارای تفاوت بسیار است؟
چرا دو آسانسور که مشخصات فنی آنها ظاهراً یکسان است(مطابق مشخصات فنی مکتوب) دارای کیفیت یکسانی نیست؟
صولاً چه عواملی در بالاتر بودن کیفیت یک آسانسور نسبت به دیگری موثر است؟
سؤالات فوق بخشی از مشکلات خریداران آسانسور است. همان طور که نتیجه عملکرد دو سر آشپز با مواد یکسان متفاوت است آسانسور نیز دقیقاً از همین منطق طبعیت می کند.
مواردی که در نصب و راه اندازی یک آسانسور بسیار پر اهمیت است عبارتند از :
کیفیت اجناس
کیفیت نصب
کنترل کیفیت تجهیزات نصب شده
اشکال در هر یک از موارد فوق منجر به سلب رضایت و آسایش مشتری و مصرف کننده خواهد شد.
در مشخصات فنی آسانسورها تنها به نوع قطعات اشاره می شود نه کیفیت آنها. بنابراین کیفیت قطعات می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال کابین آسانسور تنها با نوع دکوراسیون متمایز می شود. استنلس استیل و یا …. کیفیت ساخت کابین، وزن کابین، کیفیت مصالح استفاده شده، همه و همه در کیفیت و زیبایی محصول نهایی مؤثر هستند و به همان نسبت در قیمت تمام شده کابین تا 90 درصد تأثیر خواهد داشت.
در مثال دیگری به سیستم کنترل سرعت اشاره می کنیم. بسیاری از خریداران تنها به اینکه سیستم آسانسور VVVF است بسنده نموده و اقدام به مقایسه قیمت ها بر این اساس می کنند در حالی که سیستم های VVVF تفاوت های اساسی در کیفیت و قیمت با یکدیگر دارند.
سیستم CLOSE LOOP به عنوان سیستم قابل قبولی در آسانسور شناخته می شود که به همراه اینکودری که روی موتور گیربکس نصب می شود نتیجه بسیار قابل قبولی را در کیفیت حرکت ارائه می کند به علاوه نوع و مارک درایو کنترل سرعت آن نیز در کیفیت و قیمت بسیار مهم است.
در واقع دو سیستم VVVF با درایوهای کنترل سرعت متفاوت، مارک تابلو متفاوت و نیز نصب سیستم به صورت OPEN LOOP یا CLOSE LOOP می تواند تا 10 درصد موجب اختلاف قیمت در کل قیمت آسانسور شود.
بنابراین می توان گفت در مواردی تأثیر تابلو فرمان روی کیفیت و قیمت آسانسور از موتور گیربکس بیشتر است در حالی که بسیاری از خریداران تنها توجه به نام موتور گیربکس می کنند.
پس با توجه به دو مثال فوق به کل قیمت آسانسور از پیچ و مهره تا قطعات اصلی می توان دریافت چرا قیمت دو آسانسور به رغم مشخصات فنی یکسان دارای اختلاف قیمت 15 تا 20 درصدی هستند.
اگر به موارد فوق مباحث کیفیت نصب و کنترل کیفیت را نیز اضافه کنیم درخواهیم یافت که خرید آسانسور را می بایست با دقت انجام داده و پس از بررسی دقیق به آن مبادرت نماییم.
پیشنهاد می شود با در نظر گرفتن توضیحات فوق در حین خرید آسانسور به موارد زیر نیز توجه شود:
بررسی دقیق مدارک و گواهینامه های شرکتی که قصد خرید آسانسور از آن را داریم.
بررسی دقیق مشخصات فنی ارائه شده توسط شرکت های مختلف
بررسی توان شرکت ها از نظر مالی و اجرایی
بررسی رزومه کاری شرکت ها
مراجعه به دفتر فروش شرکت ها و مذاکره در محل
در نهایت توجه شود که آسانسورهای ارزان قیمت و فاقد کیفیت دارای قطعات با عمر بسیار کوتاهی بوده و مشکلات بعدی و هزینه های فراوانی را به ساکنان ساختمان ها تحمیل می کند.
آسانسور خلیج فارس